Search

Boxing

Latest Boxing Schedule - Troy Ross Title Shot on Sept. 15

Ariel Shnerer / July 26, 2012 - 6:30pm

Editor's Note: The following events are in chronological order.

---

July 27

Atlantic City, N.J. (ESPN2/ESPN3):
-Hank Lundy vs. Raymundo Beltran, 10 rounds, lightweights
-Richard Pierson vs. Farah Ennis, 10 rounds, super middleweights
-Thomas LaManna vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
-Joe Smith Jr. vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights
-Richie Andrews vs. Anthony Young, 4 rounds, welterweights
-Korey Sloane vs. Josh Mercado, 4 rounds, junior welterweights
-Stephen Tyner vs. Antowyan Aikens, 4 rounds, middleweights
-Jose Rivera vs. Miguel Cartagena, 6 rounds, bantamweights
-Kenneth Moody vs. Ismael Garcia, 4 rounds, middleweights

---

July 28

San Jose, Calif. (Showtime):
-Robert Guerrero vs. Selcuk Aydin, 12 rounds, for vacant WBC interim welterweight title
-Shawn Porter vs. Alfonso Gomez, 10 rounds, welterweights
-George Groves vs. Francisco Sierra, 8 rounds, super middleweights
-Hugo Centeno vs. Ayi Bruce, 8 rounds, junior middleweights
-Manuel Avila vs. Raymundo Chacon, 6 rounds, junior featherweights
-Paul Mendez vs. Leshon Sims, 6 rounds, middleweights
-Lee Reyes vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
-Gerald Washington vs. Blue DeLong, 4 rounds, heavyweights

Indio, Calif. (Telefutura):
-Ronny Rios vs. David Rodela, 10 rounds, junior lightweights
-Julio Diaz vs. Henry Aurad, 10 rounds, welterweights
-Julian Ramirez vs. Christian Navarro, 4 rounds, junior featherweights
-Kenny Williams vs. William Williams, 6 rounds, junior welterweights
-Angel Osuna vs. Eddue Hunter, 6 rounds, junior middleweights
-Dmitry Chudinov vs. TBA, 4 rounds, middleweights

Chihuahua, Mexico:
-Orlando Salido vs. Moises Gutierrez, 10 rounds, junior lightweights
-Juan Alberto Rosas vs. Jose Carlos Vargas, 10 rounds, bantamweights
-Armando Robles vs. Guillermo Arroyo, 8 rounds, welterweights
-Carlos Orozco vs. Fabian Rios, 6 rounds, junior middleweights
-Abner Lopez vs. Edgar Arroyo, 6 rounds, welterweights

Leon, Mexico:
-Edgar Sosa vs. Shigetaka Ikehara, 12 rounds, flyweights
-Dante Jardon vs. Miguel Roman, 10 rounds, junior lightweights

Huntington, N.Y.:
-Chris Algieri vs. Raul Tovar, 8 rounds, welterweights
-Manny Gonzalez vs. Chazz McDowell, 8 rounds, junior lightweights
-Cletus Seldin vs. Jonathan Garcia, 6 rounds, welterweights
-Alan Gotay vs. Ray Velez, 4 rounds, junior welterweights
-Raul Nuncio vs. Anthony Jones, 4 rounds, middleweights
-Anthony Karparis vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

Broadbeach, Australia:
-Les Sherrington vs. Yory Boy Campas, 12 rounds, middleweights
-Ryusei Yoshida (22-3) vs. Jack Asis (25-18-4)
-Dennis Hogan (8-0-1) vs. TBA

Windhoek, Namibia:
-Paulus Ambunda vs. William Prado, 12 rounds, WBO bantamweight eliminator
-Paulus Moses vs. Cassius Baloyi, 12 rounds, lightweights
-Isaac Hlatshwayo vs. Bethel Ushona, 12 rounds, welterweights

Accra, Ghana:
-John Napari (16-0) vs. TBA
-Ishmael Tetteh (26-7-2) vs. Aryee Ayittey (9-4)
-Laatekwei Hammond (19-6) vs. TBA

---

August 2

New York:
-Thomas Oosthuizen vs. Rowland Bryant, 12 rounds, super middleweights
-Seanie Monaghan vs. George Armenta, 10 rounds, light heavyweights
-Alex Perez vs. TBA, 8 rounds, welterweights
-Boyd Melson vs. Khalik Memminger, 6 rounds, junior middleweights
-Jonathan Cepeda vs. Orphius Waite, 6 rounds, middleweights
-Allan Benitez vs. Osnel Charles, 4 or 6 rounds, junior welterweights
-Floriano Pagliara vs. Willie Villanueva, 6 rounds, junior lightweights
-Zach Ochoa vs. Cody Osbourne, 6 rounds, junior welterweights
-Heather Hardy vs. Mikayla Nebel, 4 rounds, female bantamweights

---

August 3

Las Vegas (ESPN2/ESPN3):
-Mercito Gesta vs. Ty Barnett, 10 rounds, lightweights
-Mickey Bey vs. Rob Frankel, 10 rounds, lightweights
-Jesse Magdaleno vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights
-Brett Rather vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

---

August 4

Las Vegas (Telefutura):
-Diego Magdaleno vs. Antonio Davis, 10 rounds, junior lightweights
-Jose Benavidez vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
-Mike Lee vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights

Mobile, Ala. (Fox Deportes/FSN):
-Deontay Wilder vs. Kertson Manswell, 10 rounds, heavyweights

Mazatlan, Mexico:
-Johnriel Casimero vs. Pedro Guevara, 12 rounds, for Casimero's IBF junior flyweight title

---

August 6

Tokyo, Japan:
-Takafumi Nakajima (20-5-1) vs. Hidenori Otake (17-1-3)
-Koshinmaru Saito (17-4-1) vs. Yusuke Nakajima (9-8-3)
-Coach Hiroto (11-1-1) vs. TBA

---

August 8

Rochester, NY:
-Patrick Hyland (26-0) vs. Jeremy McLaurin (9-3)
-Kenny Abril (12-5-1) vs. TBA
-Willie Monroe Jr. (10-1) vs. TBA

---

August 10

Cabazon, Calif. (ESPN2/ESPN3):
-Darley Perez vs. Bahodir Mamadjonov, 10 rounds, lightweights
-Chris Avalos vs. Yenifel Vincente, 10 rounds, junior featherweights
-Alejandro Luna vs. TBA, 8 rounds, featherweights
-Jesus Hernandez vs. Edwin Solis, 6 rounds, junior featherweights
-Roy Tapia vs. Jonathan Alcantara, 6 rounds, junior middleweights
-Geovanny Rodriguez vs. Clevan Ishe, 8 rounds, bantamweights
-Glenn Porras vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

Southport, Australia:
-Lovemore Ndou (48-13-2) vs. Steven Wills (16-1-2)
-Corey McConnell (9-0-1) vs. Roberto Lerio (14-14-1)

Santo Tome, Argentina:
-Cesar Crenz (20-6) vs. Walter Cabral (14-7)

Tokyo, Japan:
-Konosuke Tomiyama (21-5) vs. Masamichi Nozaki (15-2)

---

August 11

San Antonio (Telefutura):
-Brian Vera vs. Sergio Mora, 10 rounds, middleweights

Studio City, Calif.:
-Shawn Estrada vs. Felix Piedra, 8 rounds, light heavyweights
-Jessie Villanueva vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
-Leon Spinks III vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
-Sergo Pogosyan vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
-John Hays vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

Temple, PA:
-Travis Kauffman (22-1) vs. Charles Davis (19-122-3)

---

August 13

Tokyo, Japan:
-Nihito Arakawa (22-1-1) vs. Takehiro Shimada (27-5-1)
-Ryo Akaho (18-0-2) vs. Yohei Tobe (4-0)

---

August 14

Friant, Calif.:
-Christy Martin vs. Mia St. John, 10 rounds, female junior middleweights

---

August 17

San Francisco (ESPN2/ESPN3):
-Karim Mayfield vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

Castlebar, Ireland:
-Henry Coyle vs. Marcelo Rodriguez, 12 rounds, junior middleweights
-Alexei Collado vs. Stanyslav Merdov, 10 rounds, featherweights
-Andy Murray vs. Sergio Priotti, 8 rounds, junior welterweights
-Alan Donnellan vs. Darren Cruise, 8 rounds, middleweights
-Stephen Reynolds vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights
-Michael Waldron vs. Brandon Peake, 4 rounds, welterweights

Montreal:
-Dierry Jean vs. Cosme Rivera, 12 rounds, junior welterweights
-Nicholson Poulard (18-3) vs. TBA
-Baha Laham (9-0-1) vs. TBA

Perth, Australia:
-Daniel Dawson (37-3-1) vs. TBA
-Robbie Bryant (16-1-1) vs. TBA

---

August 18

Miami (Telefutura):
-Breidis Prescott vs. Francisco Figueora, 8 rounds, junior welterweights
-Rances Barthelemy vs. Alejandro Rodriguez, 8 rounds, junior lightweights
-Roberto J. Acevedo vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
-Vilier Quinonez vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights
-Yunieski Gonzalez vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights
-Leosvy Mayedo vs. TBA, 4 rounds, middleweights

Atlantic City, N.J.:
-Joel Diaz vs. Guillermo Sanchez, 10 rounds, junior lightweights
-Glen Tapia vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
-Joey Dawejko vs. Dorsett Barnwell, 6 rounds, heavyweights
-Lavarn Harvell vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights
-Tyrone McKenna vs. TBA, 4 rounds, welterweights
-Anthony Gangemi vs. TBA, 4 rounds, welterweights
-Tyrell Wright vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

Apartado, Colombia:
-Walter Estrada (40-15-1) vs. Jose Mosquera (14-1-1)
-Cesar Canchila (30-3) vs. Michael Arango (34-15-3)
-Humberto Martinez (24-6-1) vs. Jose Palma (15-6-2)

Miedzyzdroje, Poland:
-Pawel Glzewski (17-0) vs. TBA
-Krzysztof Glowacki (16-0) vs. Felipe Romero (15-5-1)

Guadalupe, Mexico:
-Jackie Nava (27-4-3) vs. Lisa Brown (19-5-3)

Cebu City, Philippines:
-Rey Bautista (33-2) vs. TBA
-Jason Pagara (28-2) vs. TBA
-Arthur Villanueva (19-0) vs. TBA
-Jimrex Jaca (34-6-3) vs. TBA

Apartado, Colombia:
-Walter Estrada (40-15-1) vs. Jose Mosquera (14-1-1)
-Cesar Canchila (30-3) vs. Michael Arango (34-15-3)
-Humberto Martinez (24-6-1) vs. Jose Palma (15-6-2)

Miedzyzdroje, Poland:
-Krzysztof Glowacki (16-0) vs. Felipe Romero (15-5-1)
-Daniel Urbanski (21-9-3) vs. Ismail Teboev (6-2-1)
-Nick Klappert (14-1) vs. Sebastian Skrzypczynski (7-8-2)

Valle de Guadalupe, Mexico:
-Jackie Nava (27-4-3) vs. Lisa Brown (19-5-3)

---

August 24

Hidalgo, Texas (Showtime):
-Randy Caballero vs. TBA, 10 rounds, bantamweights
-Mike Perez vs. Fidel Maldonado, 10 rounds, lightweights

Geelong, Australia:
-Sam Soliman vs. Giovanni Lorenzo, 12 rounds, IBF middleweight eliminator

---

August 25

Berlin, Germany:
-Robert Stieglitz vs. Arthur Abraham, 12 rounds, for Stieglitz's WBO super middleweight title
-Jan Zaveck vs. TBA, 12 rounds, welterweights
-Jack Culcay vs. Frederic Serre, 12 rounds, junior middleweights

Puerto Rico:
-Moises Fuentes vs. ivan Calderon, 12 rounds, for WBO strawweight title
-Roman Martinez (25-1-1) vs. Miguel Beltran (27-1)

Albuquerque, NM:
-Aaron Williams (21-3-1) vs. TBA
-Archie Ray Marquez (13-2) vs. TBA
-Ronald Johnson (11-1) vs. TBA

---

August 31

Carolina, Puerto Rico:
-Thomas Dulorme vs. Ivan Hernandez, 10 rounds, welterweights
-Jose Pedraza vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

Flemington, Australia:
-Will Tomlinson (19-0-1) vs. Irving Berry (22-3-2)
-Brad Pitt (13-0) vs. Pieter Cronje (13-5-1)
-Blake Caparello (12-0-1) vs.  TBA

Mount Pocono, PA:
-Derrick Webster (13-0) vs. TBA
-Juan Rodriguez (9-0) vs. TBA

---

September 1

Oneida, N.Y. (HBO):
-Gennady Golovkin vs. Grzegorz Proksa, 12 rounds, for Golovkin's WBA "regular" middleweight title
-Sergiy Dzinziruk vs. Jonathan Gonzalez, 12 rounds, junior middleweights

Germany:
-Felix Sturm vs. Daniel Geale, WBO/IBF middleweight unification

Osaka, Japan:
-Tepparith Singwancha vs. Nobuo Nashiro, 12 rounds, for Singwangcha's WBA junior bantamweight title

Doncaster, England:
-Stuart Brookes (13-0) vs. Harry Matthews (12-6-1)

---

September 7

Ulan Ude, Russia:
-Alexander Bakhtin (29-0) vs. Mario Briones (21-2-1)
-Sergey Ekimov (6-0) vs. TBA

---

September 8

Oakland, Calif. (HBO):
-Andre Ward vs. Chad Dawson, 12 rounds, for Ward's WBC/WBA super middleweight title
-Antonio DeMarco vs. John Molina, 12 rounds, for DeMarco's WBC lightweight title

TBA (Showtime):
-Randall Bailey vs. Devon Alexander, 12 rounds, for Bailey's IBF welterweight title
-Peter Quillin (27-0) vs. TBA

Kiev, Ukraine:
-Vitali Klitschko vs. Manuel Charr, 12 rounds, for Klitschko's WBC heavyweight title

Newark, N.J.:
-Tomasz Adamek vs Travis Walker, 12 rounds, heavyweights
-Bryant Jennings vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

London, England:
-Tony Bellew vs. Edison Miranda, 12 rounds, light heavyweights
-Darren Barker vs. Simone Rotolo, 12 rounds, middleweights
-Erick Ochieng vs. Ryan Toms, 10 rounds, junior middleweights
-Lee Purdy vs. TBA, 10 rounds, welterweights
-John Ryder vs. TBA, 8 rounds, middleweights
-Chris Evangelou vs. Danny Connor, 10 rounds, junior welterweights

Halle an der Saale, Germany:
-Timo Hoffmann (40-7-2) vs. Steffen Kretschmann (16-2)
-Erkan Teper (8-0) vs. Konstantin Airich (23-6-2)

Heerlen, Holland:
-Gevorg Khatchikian (17-0) vs. TBA

Mississauga, Canada:
-Denton Daley (6-0) vs. Jason Douglas (10-4)
-Brandon Cook (6-0) vs. TBA

---

September 13

Las Vegas (ESPN2/ESPN3):
-"ESPN Boxing Special"

---

September 14

London:
-George Groves vs. Kenny Anderson, 12 rounds, for Groves' British super middleweight title
-Billy Joe Saunders vs. TBA, 12 rounds, for Saunders' Commonwealth middleweight title
-Bradley Skeete vs. Chas Symonds, 10 rounds, welterweights
-Frank Buglioni vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
-Eddie Hussein vs. TBA, 4 rounds, lightweights

---

September 15

Las Vegas (HBO PPV):
-Sergio Martinez vs. Julio Cesar Chavez Jr., 12 rounds, for Martinez's Ring magazine and Chavez's WBC middleweight title

Las Vegas (Showtime):
-Saul "Canelo" Alvarez vs. Josesito Lopez, 12 rounds, for Alvarez's WBC junior middleweight title
-Jhonny Gonzalez vs. Daniel Ponce De Leon, 12 rounds, for Gonzalez's WBC featherweight title
-Marcos Maidana vs. Jesus Soto Karass, 12 rounds, welterweights
-Sergio Thompson (23-2) vs. TBA

Bamberg, Germany:
-Yoan Pablo Hernandez vs. Troy Ross, 12 rounds, for Hernandez's IBF cruiserweight title
-Dominik Britsch vs. Roberto Santos, rematch, 12 rounds, middleweights

Baguio, Philippines:
-Katsunari Takayama vs. Mathew Handig, 12 rounds, IBF strawweight title eliminator

---

September 16

Toyonaka, Japan:
-Etsuko Tada (10-0-2) vs. Naoko Shibata (9-1)
-Ayaka Miyao (12-5-1) vs. Mari Ando (9-3)

---

September 21

Bethlehem, Pa. (NBC Sports Network):
-Gabriel Campillo vs. Sergey Kovalev, 10 rounds, light heavyweights
-Ronald Cruz vs. Antwone Smith, 10 rounds, welterweights
-William Miranda vs. Pedro Martinez, 6 rounds, heavyweights
-Jerome Rodriguez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

Antwerpen, Belgium:
-Jackson Bonsu vs. Jimmy Colas, 12 rounds, junior middleweights
-Said Ouali (28-4) vs. Karlo Tabaghua (17-3)

---

September 22

Glasgow, Scotland:
-Ricky Burns vs. Kevin Mitchell, 12 rounds, for WBO lightweight title

Wroclaw, Poland:
-Krzysztof Wlodarczyk vs. Francisco Palacios, 12 rounds, for WBC cruiserweight title

TBA:
-Karoly Balzsay vs. Brian Magee, 12 rounds, for Balzsay's WBA "regular" super middleweight title

Belfast, Northern Ireland:
-Kiko Martinez vs. Carl Frampton, 12 rounds, for Martinez's European junior featherweight title

Kempton Park, South Africa:
-Florante Condes (25-6-1) vs. Hekkie Budler (20-1)
-Danie Venter (14-5) vs. Zack Mwekassa (13-2)
-Thabiso Mchunu (10-1) vs. Flo Simba (12-3)
-Johnny Muller (10-1-2) vs. Tshepang Mohale (8-5)

Frederikshavn, Denmark:
-Cecilia Braekhus (20-0) vs. Anne Mathis (26-2)

---

September 29

Mashantucket, Conn. (HBO):
-Edwin Rodriguez vs. Jason Escalera, 10 rounds, super middleweights
-Zsolt Erdei vs. Isaac Chilemba, 10 rounds, light heavyweights
-Luis Orlando Del Valle vs. Vic Darchinyan, 10 rounds, junior featherweights

England:
-Nartub Getgub (22-3-1) vs. Tommy Coyle (13-0)

Azerbaijan:
-Azad Azizov (26-3-2) vs. TBA
-Fariz Mamedov (11-1-1) vs. TBA

---

October 6

Kiev, Ukraine:
-Zaurbek Baysangurov vs. Lukas Konecny, 12 rounds, for WBO junior middleweight title

Moscow, Russia:
-Denis Lebedev (24-1) vs. TBA
-Grigory Drozd (35-1) vs. TBA

Berlin, Germany:
-Nenad Borovcanin (30-0) vs. TBA
-Predrag Radosevic (26-0) vs. TBA

---

October 13

Liverpool, England:
-David Price vs. Audley Harrison, 12 rounds, for Price's British and Commonwealth heavyweight titles

Velten, Germany:
-Michel Trabant (48-4-1) vs. TBA
-Marco Schulze (32-6-1) vs. TBA
-Nick Klappert (14-1) vs. TBA

---

December 8

TBA (NBC Sports Network):
-"Fight Night"

---

December 22

TBA (NBC Sports Network):
-"Fight Night"

---


Recent News by Ariel Shnerer
UFC Fight Night: Machida vs. Dollaway Preview & Predictions December 20, 2014 - 12:00pm
Quick Shots - Titan FC 32: Green, Hawn Earn Victories December 20, 2014 - 1:00am
UFC Fight Night 58 Weigh-in Results from Brazil December 19, 2014 - 1:30pm
1726 Articles