Search

Boxing

Boxing Event Schedule and Fight Cards

Ariel Shnerer / November 17, 2008 - 12:58pm

Here is a tentative boxing schedule with comprehensive fight cards:

---

3/6: Kugelbalke Halle Cuxhaven, Germany
Denis Bakhtov (28-5) vs. Steffen Kretschmann (13-0)
Grigory Drozd (31-1) vs. Valery Volozhenin (12-0-1)
Herbie Hide (46-4) vs. Sandro Siproshvili (15-4)
Ondrej Pala (22-2) vs. Konstantin Airich (11-1-1)
Selcuk Aydin (16-0) vs. Luis Hernandez (22-3)
Mustafa Karagol (14-1) vs. Alexander Sipos (19-5-2)

3/6: Robin Park Centre, Wigan, England
Jamie Moore (30-3) vs. Michele Piccirillo (50-4)
Martin Murray (12-0) vs. TBA
Stuart McFadyen (11-1) vs. Matthew Edmonds (9-2)
Darren Sutherland (1-0) vs. Siarhei Navarka (6-22)

3/6: The Blue Horizon, Philadelphia, PA
Mike Jones (14-0) vs. Larry Mosley (15-3-2)
Teon Kennedy (11-0) vs. Andre Wilson (11-1-1)
Kaseem Wilson (10-1-1) vs. Martinus Clay (13-19-4)
Victor Vasquez (8-2) vs. Rod Salka (6-0)
Dennis Hasson (6-0) vs. Garrett Wilson (3-10)

3/7: The Tank, San Jose, CA
HBO: James Kirkland (24-0) vs. Joel Julio (34-2)
HBO: Victor Ortiz (23-1-1) vs. Mike Arnaoutis (21-2-2)
HBO: Robert Guerrero vs. Daud Yordan (23-0)
Rock Allen (14-0) vs. Rogelio Castaneda (24-15-3)
Karim Mayfield (7-0-1) vs. Mario Lozano (5-0)

3/7: Mile High Event Center, Commerce City, CO
TV Azteca: Mike Alvarado (24-0) vs. TBA
TV Azteca: Ricardo Dominguez (26-3-2) vs. Rob Frankel (26-9-1)
Mark Melligen (12-1) vs. Ramon Montano (16-6-2) 

3/7: Dresden, Germany
Jurgen Brahmer (31-2) vs. Rachid Kanfouah (29-6)
Alesia Graf (22-1) vs. Magdalena Dahlen (9-1)
Thomas Ulrich (31-4) vs. Mariano Plotinsky (14-3)
Armin Dollinger (19-0) vs. Aleksy Kuziemski (16-0)
Zsolt Bedak (12-0) vs. Franklin Teran (27-2)

3/7: Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Hiroyuki Enoki (27-1-2) vs. Ardi Diego (15-1)
Manabu Fukishima (33-8-4) vs. Yukinori Hisanaga (11-2-1)
Naoto Saito (15-4-4) vs. Shin Ono (10-3)
Koseki Nakama (13-1) vs. Norihiro Abe (9-7-1)
 

3/9: Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Makoto Yoshida (10-2-1) vs. Toru Chiba (8-2)
Kota Koike (9-3) vs. Daiki Kaneko (8-2)

3/10: Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Yu Enya (19-2) vs. Yoshimasa Shibata (9-17-2)
Takayasu Kobayashi (13-2-2) vs. Naohiro Yanagi (8-7)
 

3/11: The Cube, Sydney, Australia
Daniel Geale (20-0) vs. James Obede Toney (23-3-1)
Leonardo Zappavigna (17-0) vs. Gairy St. Clair (41-8-2)
Billy Dib (21-1) vs. Davey Browne (15-0-1)
Solomon Haumono (15-0) vs. Colin Wilson (34-24)

3/11: Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Hidenori Kobayashi (13-2-1) vs. Takeshi Kimura (8-2-3)
Takeo Hashimoto (8-3) vs. Hyobu Nakagama (11-6-2)
 

3/12: World Memorial Hall, Kobe, Japan
Hozumi Hasegawa (25-2) vs. Vusi Malinga (18-2-1) - WBC bantamweight championship
Katsunari Takayama (22-3) vs. Romart Sentillas (6-1)
Koji Samejima (16-3-1) vs. Yusuke Doi (8-11-1)

3/12: Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Oscar Larios (63-6-1) vs. Takahiro Aoh (16-1-1) - WBC featherweight championship

3/13: The Bell Centre, Montreal, Canada
Showtime: Lucian Bute (23-0) vs. Fulgencio Zuniga (22-3-1) - IBF super middleweight championship
Renan St. Juste (19-1-1) vs. Roberto Reuque (30-2)
Ionut Dan Ion (23-0) vs. Cesar Soriano (19-22)
Sebastien Gauthier (15-1) vs. Jorge Cardenas (12-6-4)

3/13: Firenze, Italy
Leonard Bundu (17-0-1) vs. Brice Faradji (25-9)
Simone Rotolo (31-3) vs. Vyacheslav Kusov (5-3-1)

3/13: The New Alhambra, Philadelphia, PA
Tyric Robinson (9-3-1) vs. TBA
Ryan Belasco (9-2-3) vs. Jesus Barbosa (4-1-1)
Tony Ferrante (5-0) vs. Chris Archer (10-5)

3/13: The Revesby Workers Club, Revesby, Australia
Ben Crampton (21-1-2) vs. Joel Burke (13-17-2)
Garry Comer (18-8-1) vs. Edgar Wymarra (14-7-2)

3/14: MEN Arena, Manchester, England
PPV: Amir Khan (19-1) vs. Marco Antonio Barrera (64-6)
PPV: Nicky Cook (29-1) vs. Roman Martinez (21-0-1) - WBO junior lightweight championship
PPV: Enzo Maccarinelli (29-2) vs. Victor Ramirez (14-1)
Bradley Pryce (27-6) vs. Matthew Hall (21-1)
Paul Smith (25-1) vs. TBA

3/14: Palenque Del Fex, Mexicali, Mexico
TV Azteca: Cesar Canchila (27-1) vs. Giovani Segura (19-1-1) - WBA junior flyweight championship
TV Azteca: Antonio Meza (24-5-1) vs. Marlon Aguilar (20-6-1) 

3/14: Ostsee Halle Kiehl, Germany
Arthur Abraham (28-0) vs. Lajuan Simon (21-0-2) - IBF middleweight championship
Franceso Pianeta (18-0) vs. Michael Sprott (31-12)
Cecilia Braekhus (10-0) vs. Vinni Skovgaard (7-0)
Martin Kempf (11-0) vs. Dirk Mandelartz (5-2-2)

3/14: Auditorio Centenario, Torreon, Mexico
Cristian Mijares (36-4-2) vs. Nehomar Cermeno (16-0)
David Rodriguez (30-0) vs. Robert Davis (32-9)
Austin Trout (16-0) vs. Marco Avendano (27-6-1)

3/14: Saransk, Mordvinia
Oleg Maskaev (35-6) vs. Rich Boruff (17-2-1)

3/14: The Waterfront Cebu Hotel, Cebu City, The Philippines
Z Gorres (28-2-2) vs. Roberto Leyva (25-8-1)
Muhammad Rachman (62-6-5) vs. Milan Melindo (17-0) 

3/14: The Aston Events Centre, Birmingham, England
Young Mutley (26-3) vs. Adnan Amar (22-1)
Matthew Macklin (23-2) vs. Wayne Elcock (19-3)

3/15: Hiroshima, Japan
Daigo Nakahiro (19-2) vs. Kenji Saegusa (18-7-1)

3/16: Madison Square Garden, New York City, NY
Andy Lee (16-1) vs. Antwun Echols (31-9-4)
Wayne McCulough (27-7) vs. TBA
Patrick Hyland (15-0) vs. TBA
Dean Byrne (10-4) vs. TBA
Henry Coyle (9-1) vs. TBA

3/16: Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Takehiro Shimada (22-4-1) vs. Ameth Diaz (25-8)

3/20: Casino Rama, Rama, Ontario, Canada
Mauricio Martinez (35-8-1) vs. Heriberto Ruiz (40-7-2)
Greg Kielsa (8-0) vs. Arthur Cook (14-4)

3/20: TBA, Laredo, TX, USA
ESPN2: Fernando Beltran (31-3-1) vs. Aldo Valtierra (25-10)
ESPN2: Ruslan Provodnikov (11-0) vs. TBA
Demetrius Andrade (2-0) vs. TBA 

3/20: The Sporthalle, Alsterdorf, Germany
Sebastian Koeber (17-0) vs. Willi Fischer (36-6-1)
Susi Kentikian (23-0) vs. Elena Reid (19-4-6)
Sebastian Zbik (25-0) vs. TBA

3/21: Hanns Martin Schleyer Halle, Stuttgart, Germany
ESPN: Vitali Klitschko (36-2) vs. Juan Carlos Gomez (44-1) - WBC heavyweight championship
Selcuk Ayadin (16-0) vs. Said Ouali (25-2)

3/21: Araneta Coliseum, Manila, The Philippines
PPV: Nonito Donaire (20-1) vs. Raul Martinez (24-0) - IBF flyweight championship
PPV: Ulises Solis (28-1-2) vs. Brian Viloria (24-2) - IBF junior flyweight championship

3/21: The Pensacola Civic Center, Pensacola, FL
PPV: Roy Jones Jr. (52-5) vs. Omar Shieka (27-8)
PPV: B.J Flores (22-0) vs. TBA

3/21: The Playboy Mansion, Beverly Hills, CA
TV Azteca: Roman Karmazin (37-3-1) vs. Miguel Espino (19-2-1)
TV Azteca: Orlando Salido (31-10-2) vs. Eloy Perez (12-0-2)
Andrey Fedosov (18-1) vs. TBA

3/21: Plaza de Toros La Cubierta, Leganes, Spain
Javier Castillejo (62-8) vs. Pablo Navascues (23-1)

3/21: The 02 Arena, Dublin, Ireland
Bernard Dunne (27-1) vs. Ricardo Cordoba (34-1-2)
Jim Rock (29-4) vs. Alessio Furlan (21-11-5)
Andy Murray (13-0) vs. TBA

3/21: Emperors Palace, Kempton Park, South Africa
Zolani Marali (19-2) vs. Fahsai Sakkreerin (23-1)
Hekkie Budler (9-0) vs. Charity Mukondeleli (7-6)
Jake Els (8-1) vs. Thamsanqa Dube (8-2)
Demetrius Andrade (2-0) vs. Jerry Nekubve (3-0)

3/22: The Yodogawa Ward Center, Osaka, Japan
Yuki Nonaka (17-7-2) vs. Keiichi Arai (14-6-1
)

3/24: Centro de Convenciones Atlapa, Panama City, Panama
Roberto Vasquez (27-2) vs. Hugo Cazares (26-5-2)

3/26: The Arco Arena, Sacramento, CA
Vicente Escobedo (19-1) vs. Kevin Kelley (60-9-2) 

3/27: Milan, Italy
Giacobbe Fragomeni (26-1) vs. Krzysztof Wlodarczyk (41-2) - WBC cruiserweight championship

3/27: The Turning Stone Casino, Verona, NY
ESPN2: Samuel Peter (30-2) vs. Eddie Chambers (33-1)
ESPN2: John Molina (15-0) vs. TBA

3/27: Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Yasutaka Kuroki (20-3) vs. Junichiro Kaneda (19-3)
Makoto Suzuki (21-14-2) vs. Toshihiro Nakajima (9-2)
Yo Inoue (13-1) vs. TBA

3/27: The UIC Pavilion, Chicago, IL
Miguel Hernandez (20-8) vs. Luciano Perez (16-9-1)
Henry Coyle (9-1) vs. TBA
Andrezej Fonfara (11-2-1) vs. Kendall Gould (11-13-1)
Rita Figueroa (10-0) vs. Tammie Johnson (3-2)
 

3/27: The Bellahouston Sports Centre, Glasgow, Scotland
Ricky Burns (25-2) vs. Michael Gomez (38-9)
Alex Arthur (26-2) vs. TBA

3/28: Cancun, Mexico
PPV: Humberto Soto (46-7-2) vs. Antonio Davis (26-4) - WBC junior lightweight championship
PPV: Julio Cesar Chavez Jr. (38-0-1) vs. Luciano Cuello (23-0)
PPV: Fernando Montiel (38-2-1) vs. Diego Silva (24-1-3)
PPV: Jose Luis Castillo (57-9-1) vs. Antonio Diaz (45-5-1)
Giovani Segura (19-1-1) vs. TBA

3/28: TBA, USA
Showtime: Andre Dirrell (17-0) vs. TBA
Showtime: Ronald Hearns (21-0) vs. Harry Yorgey (21-0-1)

3/28: Bayamon, Puerto Rico
Pranuansak Posuwan (45-1-1) vs. Jose Lopez (38-7-2)
Henry Bruseles (27-3-1) vs. TBA
Manny Siaca    (21-6) vs. George Klinesmith (24-13-4)
Alex de Jesus (19-0) vs. TBA

3/28: The Echo Arena, Liverpool, England
Ryan Rhodes (41-4) vs. Anthony Small (21-1)
Brian Magee (32-3-1) vs. Tony Dodson (24-4-1)
Derry Mathews (21-2) vs. Femi Fehintola (19-2)
Tony Quigley (12-1) vs. Paul David (10-4)

3/28: The Grand Casino, Hinckley, MN
Anthony Bonsante (32-10-3) vs. Andy Kolle (17-2)
Brad Patraw (4-0) vs. Antwan Robertson (4-0)

3/29: City Sogo Gym, Tagawa, Japan
Yukio Wadamine (25-3-1) vs. Katsuhiko Iezumi (25-7-3)

3/31: Prague, Czech Republic
Lukas Konecny (38-3) vs. Jimmy Colas (24-4)

4/3: Buffalo Bill's Star Arena, Primm, NV
Showtime: Yuriorkis Gamboa (14-0) vs. TBA
Showtime: Breidis Prescott (21-0) vs. TBA
 

4/3: The Town Hall, Malvern, Australia
Pierre Karam (17-3-1) vs. Sam Leuii (13-23-1)
Jonny Walker (15-3-1) vs. Jeff Stutt (4-5)
Lincoln Stewart (15-4-1) vs. Robert Sanders (5-2-1)

4/4: The Bell Centre, Montreal, Canada
Showtime: Timothy Bradley (23-0) vs. Kendall Holt - WBC & WBO junior welterweight championship
Librado Andrade (27-2) vs. Vitali Tsypko (22-2)

4/4: The Frank Erwin Events Center, Austin, TX
PPV: Edwin Valero (24-0) vs. Antonio Pitalua (46-3)- WBC lightweight championship
PPV: Joel Casamayor (36-4-1) vs. Julio Diaz (36-4)
PPV: Michael Katsidis (24-2) vs. Jesus Chavez (44-4)
PPV: Jorge Barrios (47-4-1) vs. Carlos Hernandez (43-7-1)

4/4: Cuidad Victoria, Mexico
Edgar Sosa (32-5) vs. Porsawan Porpramook (21-2) - WBC junior flyweight championship

4/4: TBA, Germany
Alexander Povetkin (16-0) vs. Jason Estrada (15-1)
Oleg Platov (27-1) vs. Cengiz Koc (24-3)
Aaron Williams (19-1-1) vs. Enad Licina (16-1)

4/4: Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Norio Kimura (35-6-2) vs. Yosukezan Onodera (17-1-1)
Hiroshi Nakamori (25-2-1) vs. Ichitaro Ishii (21-2-1)

4/10: Rome, Italy
Adrian Diaconu (25-0) vs. Silvio Branco (57-9-2) - WBC light heavyweight championhip  

4/11: Mandalay Bay Casino, Las Vegas, NV
HBO: Paul Williams (36-1) vs. Winky Wright (51-4-1)
HBO: Chris Areolla (26-0) vs. TBA

4/11: The Prefectural Gym, Osaka, Japan
Nobuo Nashiro (12-1) vs. Konosuke Tomiyama (18-1)
Tetsuya Suzuki (21-7) vs. Makoto Fuchigami (10-5)
Cho Rong Son (10-0) vs. Etsuko Tada (3-0)

4/11: The Woodlands Resort, Wilkes-Barre, PA
Antonio Espinosa (9-0) vs. TBA
Denys Lozada (5-2) vs. TBA
Anthony Cusumano (2-2-1) vs. TBA
Clinton Douglas (2-2-2) vs. TBA

4/12: Kyuden Gym, Fukuoka, Japan
Kazuyoshi Niki (22-3-1) vs. TBA
Kenji Ohba (13-0-2) vs. TBA

4/13: Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Takashi Kunishige (19-3-1) vs. Munetsugu Kayo (17-2-2)

4/14: Bangkok, Thailand
Pongsaklek Wonjongkam (71-3-1) vs. Julio Miranda (29-3-1)

4/17: Pala Carnera, Udine, Italy
Brunet Zamora (16-0) vs. Peter Semo (19-3)
Fabio Tuiach (22-2) vs. TBA
Emanuele De Prophetis (14-3) vs. Alfredo Di Feto (15-7-1)

4/17: Powerhouse Reception Centre, Albert Park, Australia
Shannon McMahon (15-3-1) vs. Dondon Sultan (16-16-3)

4/17: The Indoor Sports Centre, Leigh, England
Mark Moran (11-0-1) vs. Matthew Marsh (11-1)
Jamie McDonnell    (11-2-1) vs. Gary Davies (8-2-1)

4/17: The Topsporthal Vlaanderen, Gent, Belgium
Jurgen Haeck (22-4-1) vs. Kobe Vandekerkhove (12-7-1)
Jean Bauwens (10-0) vs. TBA

4/17: The Yubileiny Sports Palace, St. Petersburg, Russia
Gennady Martirosyan (15-1) vs. TBA
Aleksander Kotlobay (12-1-1) vs. TBA

4/18: Johannesburg, South Africa
Silence Mabuza (22-2) vs. Yonnhy Perez (18-0)

4/18: The Target Center, Minneapolis, MN
Jason Litzau (23-2) vs. TBA
Allen Litzau (13-3) vs. Wilton Hilario (10-0-1)
Shelby Pudwill (22-3-1) vs. TBA

4/18: The Montreal Casino, Montreal, Canada
Antonin Decarie (21-0) vs. TBA
Ali Chebah (29-1) vs. TBA

4/19: Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Shigetaka Ikehara (17-1) vs. Tomonobu Shimizu (14-3)

4/19: IMP Hall, Osaka, Japan
Shinichi Hidaka (13-5) vs. Takeshi Kawanami (12-3-1)
Ryota Kajiki (12-2) vs. Kosuke Iwashita (8-8-1)
Kenbun Torres (10-2) vs. Sunao Yamamoto (7-6-1)

4/24: The Prudential Center, Newark, NJ
John Duddy (26-0) vs. TBA

4/24: Avezzano, Italy
Lorenzo Di Giacomo (36-3-1) vs. TBA
Giampiero Contestabile (12-0) vs. Massimo Morra (19-4-3)
 

4/25: TBA, Puerto Rico
HBO: Juan Manuel Lopez (24-2) vs. Gerry Penalosa (53-6-2) - WBO junior featherweight championship

4/25: Foxwoods Resort Casino, Manshantucket, CT
Showtime: Carl Froch (24-0) vs. Jermain Taylor (28-2-1) - WBC super middleweight championship
Showtime: Allan Green (27-1) vs. Carlos De Leon Jr. (21-2-2) 

4/25: The Konig Palast, Krefeld, Germany
Felix Sturm (31-2-1) vs. Koji Sato (14-0) - WBA middleweight championship
Karoly Balzsay (20-0) vs. TBA

4/25: The Sporthalle Kirchberg, Switzerland
Nuri Seferi (23-6) vs. TBA
Sefer Seferi (6-0) vs. TBA

4/25: The Ulster Hall, Belfast, Northern Ireland
Paul Appleby (13-0) vs. Martin Lindsay (13-0) 

5/1: The Blacktown RSL Club, Blacktown, Australia
Zac Awad (10-0) vs. Josh Clenshaw (26-13)
Dominic Vea    (10-1) vs. TBA
Kariz Kariuki (15-7-2) vs. TBA

5/1: The Blue Horizon, Philadelphia, PA
Kassim Ouma (26-5-1) vs. TBA
Rogers Mtagwa (15-12-2) vs. TBA

5/2: MGM Grand Garden Arena, Las Vegas, NV
PPV: Manny Pacquiao (48-3-2) vs. Ricky Hatton (45-1) - The Ring Magazine junior welterweight championship
PPV: Steven Luevano (36-1-1) vs. Bernabe Concepcion (28-1-1) - WBO featherweight championship
Matt Korobov (4-0) vs. TBA 

5/2: The Montreal Casino, Montreal, Canada
Adonis Stevenson (12-0) vs. TBA

5/9: Hard Rock Casino, Las Vegas, NV
HBO: Chad Dawson (27-0) vs. Antonio Tarver (27-5) - IBF light heavyweight championship 

5/9: Eisstadion, Weisswasser, Germany
Matthias Pelk (12-0) vs. TBA
Rene Mahling (11-0-1) vs. TBA
Robert Rolle (15-0) vs. TBA

5/9: Virovitica, Croatia
Stjepan Bozic (23-3) vs. TBA

5/22: York Hall, London, England
Gary Sykes (10-0) vs. Anthony Crolla (12-1)

5/23: Stalowa Wola, Poland
Krzysztof Cieslak (10-0) vs. Bihes Barakat (10-1-1) 

6/5: The Isleta Casino, Albuquerque, NM
Holly Holm (23-1-3) vs. TBA

6/6: Auckland, New Zealand
David Tua (49-3-1) vs. TBA

6/13: Madison Square Garden, New York City, NY
HBO: Miguel Cotto (33-1) vs. TBA - WBO welterweight championship